Jakie są dodatkowe korzyści czytania globalnego
Nauka czytania to dla dziecka intensywny rozwój jego potencjału intelektualnego – to wszechstronna stymulacja mózgu. W przyszłości dziecko, nie tylko będzie szybciej czytać, ale także, lepiej radzić sobie z nauką, czy z przetwarzaniem i zapamiętywaniem informacji, np. z matematyką czy językiem obcym. Czytanie globalne daje większą pewność, że Twoje dziecko będzie lepiej przygotowane do przyszłej nauki w szkole.
Wspólne zabawy z kartami i czytanie książek sprawia, że dzieci kojarzą naukę z przyjemnie spędzonym czasem. Dziecko czytające samodzielnie buduje swoją pewność siebie. Ma świadomość, że posiada niezwykle cenną umiejętność. Wzmacnia to jego niezależność. Książki stają się kolejnym i ważnym sposobem na odkrywanie świata. Są miejscem, gdzie można szukać odpowiedzi na różne pytania.
Metoda globalnego czytania, zarówno dla dziecka, jak i rodziców, może być bardziej przygodą, niż nauką. Rodzic zyskuje poczucie, że dobrze zatroszczył się o rozwój dziecka. Jednocześnie ma satysfakcję, że jest pierwszym, i być może, najważniejszym pedagogiem własnego dziecka. Czytanie książek, opowiadania, zadawane pytania i przeżywanie historii bohaterów, daję okazję do tworzenia więzi między mamą i tatą, a dzieckiem. Wspólny i sensownie spędzony czas wzmacnia rodzinę.
Dzieci które wcześnie zaczęły czytać, mają lepsze umiejętności komunikacyjne. Chętniej wyrażają swoje zdanie. Dysponują bogatszym słownictwem. Tworzą rozbudowane wypowiedzi, a dzięki zapamiętywaniu wyglądu wyrazów, nie zderzają się z problemem pisania niezgodnie z zasadami ortografii.
Poprzez czytanie wartościowych książek, dzieci potrafią utożsamiać się z ich bohaterami i nabywają cenną zdolność empatii.
Inne korzyści to: umiejętność myślenia logicznego, rozumienie pojęć abstrakcyjnych, rozpoznawanie zależności przyczynowo-skutkowych. Wcześnie czytające dzieci mają większą zdolność koncentracji i samodyscypliny. Potrafią wyciszyć się podczas czytania, które na zawsze będzie dla nich radością, a nie przykrym obowiązkiem. Po wyrośnięciu z wieku dziecięcego, będą chętniej wybierać książki zamiast gier komputerowych czy telewizji.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!