Czy czytanie globalne kłóci się z tradycyjną nauką czytania?

Poznaj naszą opinię na temat faktycznego wykluczania się obu metod. Przedstawiając naszą ocenę, posłużyliśmy się własnym przykładem nauczania czytania globalnego w języku polskim i języku angielskim.

Podstawowym założeniem metody globalnej jest rozpoczynanie nauki od całych wyrazów. Końcowym etapem jest nauka liter, których znajomość jest dziecku niezbędna do opanowania pisania. W metodzie tej nie ma więc miejsca na naukę abstrakcyjnych dla dziecka (pozbawionych znaczenia) głosek czy sylab. Nie zaczynamy od nauki analizy i syntezy wyrazu, ponieważ to na początkowym etapie utrudniałoby nabywanie umiejętności szybkiego czytania ze zrozumieniem. Podobnie jak nie mówimy do dziecka sylabami ani nie głoskujemy podczas codziennej komunikacji, kiedy małe dziecko uczy się mówić. Dla mózgu dziecka wyraz widziany i słyszany to ten sam rodzaj informacji, przekazywanej ścieżką wzrokową lub słuchową.

Jeżeli będziemy stosować metodę, która opiera się na głoskach lub sylabach, osłabimy efektywność metody globalnej. Dziecko znające głoski będzie próbowało rozkodować pokazywane wyrazy zamiast postrzegać je całościowo.

Jeśli jednak dziecko jako pierwszą metodę poznało metodę globalną, nie powinno mieć problemów z szybkim czytaniem, nawet jeśli później w szkole będzie uczone metodą analityczno-syntetyczną i będzie się od niego wymagało czytania na głos.

Przykładem może być nasza córka, która idąc do szkoły w Anglii w wieku czterech i pół lat czytała globalnie po polsku i tak też nauczyła się czytać po angielsku. Mimo że od początku edukacji miała wprowadzane głoski (phonics),  naturalny sposób czytania dla niej to było całościowe postrzeganie wyrazu. Dlatego, mimo iż była obcokrajowcem, czytała szybciej niż dzieci angielskie. Wracając do Polski w wieku 6 lat, nadal szybko czytała w obu językach i kiedy rozpoczęła naukę w polskiej szkole, nie straciła tej umiejętności, pomimo że uczona była głosek i sylab.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.